2020-21 Ημερίδα για την Ημέρα της Γυναίκας

Με πολύ μεγάλη επιτυχία διενεργήθηκε την Πέμπτη 8/4/21 η Ημερίδα με θέμα «Ελληνίδα και Ευρωπαία: 40 χρόνια διάδραση» που συνδιοργανώσαμε με το 2ο ΕΠΑΛ Γιαννιτσών στο πλαίσιο των δράσεών μας για το πρόγραμμα «Σχολεία Πρέσβεις του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου. Παρουσιάστηκαν οι εργασίες των μαθητών/τριών μας και στο τέλος παίξαμε ένα διαδραστικό διαδικτυακό παιχνίδι για να διαπιστώσουμε τον βαθμό που αποκτήθηκαν καινούργιες γνώσεις.

Την εμπειρία της από την συμμετοχή της στη πολιτική από την οπτική της γυναίκας μας ανέπτυξε η κ. Θεοδώρα Τζάκρη βουλευτής ΣΥΡΙΖΑ Ν. Πέλλας που πρόθυμα ανταποκρίθηκε στην πρόσκλησή μας.

Στην εκδήλωση συνέβαλαν επίσης με τις εισηγήσεις τους ο κ. Χάρης Κούντουρος και η κ.Θεοφιλοπούλου Αικατερίνη από το Γραφείο Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου στην Αθήνα. Χαιρετισμούς έστειλαν, αφού δεν μπορούσαν να παρευρεθούν λόγω υποχρεώσεων, ο Περιφερειακός Διευθυντής Εκπαίδευσης κ. Θωμάς Μπαχαράκης και ο Διευθυντής Β/μιας Εκπαίδευσης Πέλλας κ. Δημήτρης Γερεμτζές.

Την εκδήλωση παρακολούθησαν περίπου 180 μαθητές /τριες και εκπαιδευτικοί από τα δύο σχολεία.

Θερμά συγχαρητήρια αξίζουν στους υποψήφιους Junior Ambassadors που εργάστηκαν πρόθυμα και με μεράκι για την εκδήλωση αυτή:

από το 2ο ΓΕΛ : Σ.Σταμενίτης, Π.Αποστολίδης, Α.Καραγιάννη, Λ.Σαμαρά, Χ.Δεληλαμπάκη, Σ. Λιάλη, Ε. Χαραμίδου και Δ. Καστάνογλου

από το 2ο ΕΠΑΛ: Α.Αβρά, Δ.Ζώτου, Χ.Δημαρέλλη, Α.Κάζογλου, Ό.Δημητριάδου, Θ.Παπαστόϊτση, Ε, Κουκουνάρης, Ι.Σωτηριάδης, Ζ.Ντιούδη, Μ.Ασταρτζή και Ε. Κουκουνάρης

Την εκδήλωση οργάνωσαν και συντόνισαν

 από το 2ο ΓΕΛ οι Senior Ambassadors κ. Μαρία Πασχούδη διευθύντρια και κ. Μαρία Χατζηγεωργίου και

 από το 2ο ΕΠΑΛ οι Senior Ambassadors Α. Βασιλειάδης διευθυντής, Σ. Βλαϊκούδη, Δ. Αναργυρίδου, Β.Αλμπάνογλου, και Ι.Αντωναρίδου. Ο κ. Μ. Χασιώτης μας παραχώρησε την ηλεκτρονική του αίθουσα και βιντεοσκόπησε την εκδήλωση.

Στους παρακάτω συνδέσμους μπορείτε να δείτε τις εργασίες των μαθητών/τριών μας. Παρουσίαση Ελληνίδων καλλιτεχνών https://www.emaze.com/@AOTCCCIFR/

Παρουσίαση της Ισλανδικής βραβευμένης ταινίας που προβλήθηκε στο σχολείο μας με κεντρική ηρωίδα μια γυναίκα https://read.bookcreator.com/aQuj9YokTudvfhLK9U7XHVtwJCT2/pL0J0ZM3TlWgPBhlwnPKYw