2016-17 Η μαμά μου η Λατινική και άλλες συγγενείς... γλώσσες

Στις 24 Νοεμβρίου 2016, πραγματοποιήθηκε συνδιδασκαλία Λατινικών, Γαλλικών και Γερμανικών, διάρκειας δύο διδακτικών ωρών,  από τις καθηγήτριες Κοκκίνη Αναστασία ΠΕ05, Παπαθεμιστοκλέους Αργυρώ ΠΕ 02, και τον καθηγητή Κουρουτζίδη Νικόλαο ΠΕ07, με θέμα: "Η μαμά μου, η Λατινική, και άλλες συγγενείς ... γλώσσες" με στόχους:
 1.Να συνειδητοποιήσουν οι μαθητές ότι οι γλώσσες δε χάνονται, αλλά εξελίσσονται ή μεταλλάσσονται.
2. Να αντιληφθούν οι μαθητές τη χρησιμότητα της διδασκαλίας των Λατινικών και των Αρχαίων Ελληνικών στην κατανόηση και εκμάθηση των σύγχρονων ευρωπαϊκών γλωσσών,
3. Να αντιληφθούν τη γλωσσική και πολιτισμική συγγένεια των ευρωπαϊκών λαών.

Η συνδιδασκαλία διοργανώθηκε στα πλαίσια καινοτόμων δράσεων για τον εορτασμό της Ημέρας Ευρωπαϊκών γλωσσών, με τη σύμφωνη γνώμη των σχολικών συμβούλων των ειδικοτήτων και με την έγκριση του Περιφερειακού Διευθυντή Κεντρικής Μακεδονίας, κ. Παναγιώτη Ζ. Ανανιάδη, και συμμετείχαν οι μαθητές των τμημάτων επιλογής της Γ' Λυκείου Γαλλικά 1 και Γερμανικά 1.
Τη συνδιδασκαλία παρακολούθησαν η Σχολική Σύμβουλος ΠΕ02, κ. Ευγενία Δανιηλίδου και η Διευθύντρια του 2ου ΓΕΛ, κ. Μαρία Πασχούδη ΠΕ02.