2021-22 Οικονομική Ολυμπιάδα

Συγχαίρουμε θερμά τον μαθητή μας της Γ΄λυκείου ο οποίος συγκεντρώνοντας το υψηλότερο ποσοστό (80%) στον Σχολικό γύρο της 2ης Οικονομικής Ολυμπιάδας προκρίθηκε στον Περιφερειακό διαγωνισμό της Κεντρικής Μακεδονίας.

Στο διαγωνισμό που διεξήχθη διαδικτυακά, συμμετείχαν πανελλαδικά 174 σχολεία και 2354 παιδιά, ενώ στον περιφερειακό της Κ.Μακεδονίας προκρίθηκαν 113 παιδιά (ποσοστό 30%).

Ευχόμαστε στον μαθητή μας να τα πάει το ίδιο καλά και στην επόμενη φάση που θα διεξαχθεί τον Απρίλιο.

Στο σχολικό γύρο που διεξήχθη από 14 έως 18/2 , συμμετείχαν από το σχολείο μας άλλα 7 παιδιά, όλοι τους μαθητές της κατεύθυνσης Οικονομίας Πληροφορικής, τα οποία τα πήγαν εξαιρετικά καλά, ωστόσο σύμφωνα με τον κανονισμό μόνο ένας προκρίνεται.

Συγχαίρουμε λοιπόν για την συμμετοχή τους και τους μαθητές μας: Χριστόφορο Αλπανάκη, Ανδρέα Δεμιρτζόγλου, Γιάννη Χατζηαντωνίου, Χρήστο Ματσούκα, Δρόσο Γκόλφο, Γιώργο Ζεγκίνη και Ηρακλή Κωνσταντινίδη.

Υπεύθυνη της δράσης είναι η εκπαιδευτικός Μαρία Χατζηγεωργίου, οικονομολόγος.