2023-24 Με τον δημιουργό του τραγουδιού Γιορόνα

Στο πλαίσιο της διδασκαλίας της λογοτεχνίας και της έκθεσης της Β Λυκείου, δόθηκε στις 20/3/2024 η ευκαιρία στους μαθητές του τμήματος Β2 να γνωρίσουν τον δημιουργό του τραγουδιού Γιορόνα, που ερμηνεύει ο Μίλτος Πασχαλίδης. Ο Λευτέρης Πασσιάς, τραγουδοποιός, μουσικός, διδάσκων στο τμήμα Μουσικής Επιστήμης και Τέχνης του ΠΑ.ΜΑΚ. και καθηγητής μουσικής στο ΕΕΕΕΚ Σερρών, συνομίλησε με τους μαθητές μας για την έμφυλη βία, τον ρατσισμό, τον ρόλο της τέχνης στις κοινωνικές εξελίξεις και τη δημιουργικότητα στη ζωή των ατόμων. Τα παιδιά έδειξαν τον ενθουσιασμό τους, αλληλοεπίδρασαν και απέδειξαν για ακόμη μία φορά το επίπεδο ωριμότητας με το οποίο μπορούν να προσεγγίσουν φλέγοντα ζητήματα κοινωνικής παθογένειας.

Υπεύθυνη της δράσης η Κυριακή Λυσίτσα, φιλόλογος