2021-22 Η θέση του Ηγέτη από την αρχαιότητα έως σήμερα

Στις 17/5/2022 στα πλαίσια του μαθήματος της γλώσσας και του Σχεδίου Δράσης που εκπονούμε ως σχολείο με τίτλο" Διερεύνηση του φαινομένου των μορφών της απόλυτης εξουσίας διαχρονικά", φιλοξενήσαμε διαδικτυακά την κα Σωτηρία Τριαντάρη, καθηγήτρια Ρητορικής και Επικοινωνίας στο Πανεπιστήμιο Δυτικής Μακεδονίας και πρόεδρο του τμήματος Διοικητικής Επιστήμης να μας μιλήσει για τη θέση του ηγέτη από την αρχαιότητα έως και σήμερα. Αφού αναφερθήκαμε στους αρχαίους φιλοσόφους μιλήσαμε για τον ηγέτη σήμερα και πώς η επικοινωνία μάς επιτρέπει να γίνουμε ιδανικοί ηγέτες σήμερα. Τα παιδιά είχαν την ευκαιρία αργότερα να συζητήσουν για τον ρόλο της γλώσσας και της ρητορικής στην εποχή μας καθώς και να εξετάσουν βιωματικά τη δύναμη της γλώσσας σε διάφορους τομείς. Πολλές ευχαριστίες στην κα Τριαντάρη, που μας έβαλε για λίγο να αναλογιστούμε πώς είναι να είσαι εσύ ο ηγέτης, μας έδωσε σημαντικές συμβουλές για το σήμερα και το κοντινό μέλλον αλλά και για την ευκαιρία να νιώσουμε φοιτητές πανεπιστημίου !

Συμμετείχαν οι μαθητές του Α1.

Υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί: Σάρμα Δ., Πασχούδη Μ.