2020-21 Εκδήλωση για την Ημέρα της Γυναίκας

Οι μαθήτριες και μαθητές του Β1 και Β2 του σχολείου μας οργάνωσαν αφιέρωμα με τίτλο: «Επειδή ακριβώς είμαι γυναίκα, μου αξίζει ο σεβασμός» στα πλαίσια της Ημέρας της Γυναίκας και με γνώμονα το γεγονός πως το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο αφιερώνει την τωρινή περίοδο στους αγώνες των γυναικών στον καιρό της πανδημίας. Κεντρική καλεσμένη μας και την οποία ευχαριστούμε ιδιαιτέρως, ήταν η γιατρός, Δημητριάδου Γεωργία που εργάζεται στο ΑΧΕΠΑ, νοσοκομείο αναφοράς γα τον covid-19, η οποία αναφέρθηκε στην εμπειρία της στη διάρκεια της πανδημίας και στον αγώνα που δίνουν οι γυναίκες στον τομέα της υγείας. Άλλωστε, ο αριθμός των γυναικών που εργάζονται ως υγειονομικοί είναι εξαιρετικά υψηλός, λαμβάνοντας υπόψη πως οι νοσηλεύτριες μόνο αγγίζουν το 80-90% των εργαζομένων.

Η κα. Δημητριάδου αναφέρθηκε στο βίωμά της αυτή τη δύσκολη περίοδο, που πρέπει πολλές φορές να ξεχνά, αυτή αλλά και οι συναδέλφισσες και συνάδελφοί της, την οικογένειά τους, για να προσφέρουν αφειδώς στον συνάνθρωπό τους, αλλά και τις ψυχικές αντοχές που απαιτείται να έχει η γιατρός και η γυναίκα για να ανταπεξέλθει. Εστίασε στην ανάγκη των ανθρώπων να βλέπουν τους γιατρούς ως επιστημονικό προσωπικό αλλά και ως ανθρώπους που ψυχικά τους συμπαραστέκονται στη δύσκολη περίοδο που περνούν. Τόνισε ιδιαίτερα το αίσθημα προσφοράς που διακρίνει τις γυναίκες και το γεγονός πως εργάζονται με εξαιρετική φιλοτιμία και χωρίς να φείδονται κόπου. Μας περιέγραψε με τα δικά της μάτια την όμορφη γιορτή που ετοίμασε το προσωπικό του νοσοκομείου τα Χριστούγεννα για τους ανθρώπους που δεν ήταν στη θαλπωρή του σπιτιού τους και για όσους ασθενούσαν. Ακολούθησαν ερωτήσεις των μαθητριών και μαθητών, που με σοβαρότητα προβληματίστηκαν και πρόσθεσαν τη δική τους άποψη στο θέμα της προσφοράς και του αγώνα των γυναικών.

Στη συνέχεια, η μαθήτρια Βογιατζόγλου Κατερίνα παρουσίασε την ιστορική εξέλιξη της επετείου με αναφορές στους διαρκείς αγώνες των γυναικών για ίσα δικαιώματα, ισότιμη αναγνώριση της εργασίας και προσφοράς τους και ανθρώπινη αξιοπρέπεια. Κατόπιν, ο μαθητής Πολυχρονιάδης Φίλιππος παρουσίασε στόχους της Ε.Ε. για τη βελτίωση της ζωής και της θέσης της γυναίκας, παρουσιάζοντας γυναίκες που αυτή τη στιγμή βρίσκονται στην ηγεσία του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου και των Επιτροπών του και με την προσωπικότητα και τις γνώσεις τους θέτουν το δικό τους λιθαράκι στη βελτίωση της ζωής όλων μας.

Το πρόγραμμα πλαισιώθηκε με μουσικά ακούσματα για τη γυναίκα.

Υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί: Πασχούδη Μαρία, φιλόλογος, Καραπιπέρη Αφροδίτη , θεολόγος