2021-22 URBACT - planning safer cities

Σε συνεργασία με το Δήμο Πέλλας στο πλαίσιο του Ευρωπαϊκού προγράμματος URBACT III και του Έργου URBSECURITY planning safer cities, αναλάβαμε δράση για την ενημέρωση των οδηγών της πόλης μας σχετικά με το μη ασφαλές για τους πεζούς παρκάρισμα.

Σχεδιάσαμε ένα ενημερωτικό φυλλάδιο (ζωγραφική Χαβιάρης Κωνσταντίνος μαθητής Α΄λυκείου) και οι μαθητές/τριες του Α3 συνοδευόμενοι από τις υπεύθυνες καθηγήτριες του προγράμματος κ.Μαρία Χατζηγεωργίου καικ. Μαρία Πασχούδη, την Πέμπτη 13/1/2022 περιδιάβηκαν την πόλη εντοπίζοντας οχήματα με μη ασφαλές παρκάρισμα και εναπόθεταν στο παρμπρίζ ένα φυλλάδιο για την ευαισθητοποίηση των οδηγών.

Η δράση φωτογραφήθηκε και βιντεοσκοπήθηκε και παρουσιάστηκε στη συνάντηση των εταίρων όπου έκανε πολύ θετική εντύπωση. Συμμετέχουν οι χώρες Ελλάδα, Πορτογαλία, Ισπανία, Ιταλία, Ιρλανδία, Βέλγιο, Σλοβακία και Ουγγαρία.