2019-20 Erasmus+Loud

Οραματιζόμενοι ένα καινοτόμο και ανοιχτό σχολείο, συμμετέχουμε στο Ευρωπαϊκό Πρόγραμμα ERASMUS+LOUD με θέμα την άρση των διακρίσεων απέναντι στα άτομα με ειδικές ανάγκες/ικανότητες, σε συνεργασία με τον Δήμο Πέλλας.

Στα πλαίσια του προγράμματος πραγματοποιήθηκε η 1η συνάντηση των ενδιαφερομένων με τη διοργάνωση διημερίδας με τίτλο: « LoudYoungLeadersforInclusion” στις 23-24/9/2019. Συμμετείχαν: ο Δήμος Πέλλας, σχολεία του δήμου και κοινωνικοί φορείς. Τις δράσεις διοργάνωσαν η υπεύθυνη του προγράμματος του Δήμου Πέλλας κ.Χερκελετζή και εκπρόσωποι από Γαλλία, Ιταλία και Βέλγιο. Από το σχολείο μας συμμετείχαν οι μαθήτριες: Βαβουλίδου Α, Κουκίδου Π, Μακρίδου Μ και Παπαδοπούλου Α καθώς και η υπεύθυνη εκπαιδευτικός κ. Πασχούδη Μαρία.

Στην διημερίδα οριοθετήθηκε το θέμα, παρουσιάστηκαν οι ανάγκες, πραγματοποιήθηκαν δράσεις ευαισθητοποίησης και έγινε ανταλλαγή απόψεων, αξιοποιώντας τη βιωματική διάσταση της εκπαίδευσης.

Τη 2η ημέρα πραγματοποιήθηκε εκπαιδευτική επίσκεψη στο ΚΔΑ ΑΜΕΑ του Δήμου Πέλλας. Ξεναγηθήκαμε στα εργαστήρια και οι υπεύθυνες μας εξήγησαν πώς η κεραμική , η χειροτεχνία, η ζωγραφική και η γυμναστική μπορούν να λειτουργήσουν δημιουργικά και να συντελέσουν στην κοινωνική ένταξη των ατόμων με ειδικές ικανότητες.

• loud
  • loud1