2020-21 Επαγγελματικός προσανατολισμός

Με πλοηγό το στόχο μας για ένα σχολείο που δημιουργεί ευκαιρίες στους μαθητές/τριές μας για ανάπτυξη, μεταξύ άλλων, και των κοινωνικών τους δεξιοτήτων, εκμεταλλευόμαστε κάθε ευκαιρία για συνεργασία με τους κατάλληλους φορείς.

Έτσι, η κ. Ροδή Πατσαβούδη στο πλαίσιο του μαθήματος Νεοελληνικής Γλώσσας και Λογοτεχνίας Γ΄ Λυκείου και ο κ. Νίκος Γιαλαμπούκης στο πλαίσιο του μαθήματος Πληροφορική Α΄ λυκείου στις 2/4 και 9/4 αντίστοιχα, συνδέθηκαν διαδικτυακά με το ΚΕΣΥ Πέλλας. Οι υπεύθυνοι Σχολικού Επαγγελματικού Προσανατολισμού κ. Καζαντζίδης και κ. Μιχαηλίδης ενημέρωσαν για την Πύλη Εφήβων του ΕΟΠΠΕΠ και έδωσαν οδηγίες για τη διενέργεια των τριών τεστ που είναι διαθέσιμα.

Τα τεστ αυτά θα διευκολύνουν τους μαθητές/τριες στις επιλογές που σύντομα θα κληθούν να κάνουν ανάλογα με την τάξη που φοιτούν: επιλογή κατεύθυνσης (Α΄τάξη) και συμπλήρωση μηχανογραφικού (Γ΄τάξη).

Συμμετείχαν οι εκπαιδευτικοί: Ζ. Δεμερτζίδου, Π. Καψάλη και Α. Παπαθεμιστοκλέους