2022-23 Σχολές υγείας στο ΑΠΘ

Οι μαθητές της Γ Λυκείου, κατεύθυνση Υγείας, στις 7/3/2023 πραγματοποίησαν διδακτική επίσκεψη στο Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης. Εκεί επισκέφτηκαν τη Σχολή Κτηνιατρικής, όπου ξεναγήθηκαν στο Εργαστήριο Ανάπτυξης Ζωικών Προτύπων και Βιοϊατρικής Έρευνας από τον διευθυντή του κ. Ταϊτζόγλου.

Στη συνέχεια ο Κ. Φειδάντσης, επίκουρος καθηγητής, τους ξενάγησε στο Τμήμα Βιολογίας και συγκεκριμένα στο Εργαστήριο Φυσιολογίας Ζώων. Εκεί τους μίλησε και η κ. Αλιγιζάκη, υπεύθυνη της Εργαστηριακής Μονάδας Θαλασσίων Τοξικών Μικροφυκών του τομέα Μικροβιολογίας.

Οι μαθητές ξεναγήθηκαν στον χώρο του πανεπιστημίου, είδαν από κοντά μηχανήματα και τεχνικές που περιγράφονται στο σχολικό τους βιβλίο και είχαν τη δυνατότητα να ρωτήσουν για επαγγελματικές προοπτικές σε σχολές που τους ενδιαφέρουν.

Η επίσκεψη πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο του μαθήματος της Βιολογίας κατεύθυνσης. Υπεύθυνη εκπαιδευτικός: Συροπούλου Ελεάνα.